Obnova Starog mosta u Mostaru
Radovima na obnovi Starog mosta u Mostaru predviđena je bila konsolidacija i ojačanje postojećih upornjačkih sklopova Starog mosta bušenjem injekcijskih bušotina Ø 56 mm, u rasteru od jedne bušotine/m2, dubine veće od 5,0 m’, i injektiranje injekcijskim smjesama. Takvo projektno rješenje, koje na kamenoj površini postojećih upornjačkih sklopova (lijeva i desna obala rijeke Neretve) predviđa izradu bušotina velikog promjera, držali smo destruktivnim i neprimjerenim načinom pristupa ojačanju, te smo zamolbom investitoru radova predložili izvođenje radova injektiranja na primjereniji način, bušenjem kroz sljubnice (fuge) većeg broja bušotina, oko 4 – 5 / m2, manjeg profila i dubina različitih ovisno o debljini kamenog zida koji se injektira.
Ovakvom našem stavu, o promjeni načina injektiranja upornjačkog sklopa, pored objektivno inženjerski kvalitetnijeg i efikasnijeg načina izvođenja radova injektiranja,išla je u prilog i činjenica da je tijekom arheoloških istraživanja izvršen iskop nasipa upornjačkog sklopa (iskopano je oko 1200,0 m3 nabačaja), nakon čega je bilo vidljivo da se upornjački sklop zapravo sastoji od:
- dominantnog upornjačkog bloka
- unutrašnjih upornjačkih zidova različitih debljina
- vanjskih obalnih - krilnih zidova obloženih klesancima.
Naš prijedlog smo tehnički obrazložili na posebnom radnom sastanku u Sarajevu 19. 02. 03. g., u prisutnosti investitora radova, nadzornog tima i posebne stručne tehničke komisije UNESCO – a, gdje je naš prijedlog prihvaćen, uz obvezu izrade probnog polja, što je i učinjeno.