Obnova i zaštita nosive konstrukcije Krstionice sv. Ivana (Jupiterov hram) u Splitu
Kameni nosivi sustav Krstionice sv. Ivana (Jupiterov hram) u Splitu sastoji se od četiri zida koji bez elemenata kamene plastike sežu do visine pete svoda. Od te razine pa do završetaka svih zidova, osim zida na istočnoj strani, kameni blokovi bogati su elementima arhitektonske plastike. Svod Krstionice sagrađen je od četrdeset kamenih blokova, postavljenih u osam uzdužnih redova, u svakom sa po pet poprečno na uzdužnu os postavljenih blokova sa zaobljenim rubovima i dosta neravnina na vanjskoj strani, ali vrlo bogato profiliranih na unutrašnjoj strani.
U kontekstu nosivog sustava nužno je spomenuti vijence uzdužnih zidova, i one na vrhu s vanjske strane, i one na koje se naslanja svod s unutrašnje strane. Vanjski, gornji vijenci izvedeni su od kamenih blokova tlocrtne poprečne dimenzije od oko 150 cm, što s obzirom na način spajanja metalnim spojkama na dva mjesta okomito na zajedničku rešku i udaljenost poprečnih zidova Krstionice od 7.20 m, vijencu daje respektabilnu mogućnost preuzimanja i prijenosa horizontalnog potiska svoda. Istu mogućnost posjeduje i vijenac ispod peta svoda. Budući da je Krstionica tisućljeće izložena atmosferilijama i bez ikakove zaštite, tijekom vremena otkrivena su razna oštećenja.
Lokacija oštećenja na gornjem vanjskom licu kamenih blokova pokazivala je otvaranje karakterističnog zgloba/pukotine malo iznad priključka na kamene blokove vijenca, u priključnoj reški dvaju kamenih blokova svoda. Oštećenja kamenih blokova vanjskog, horizontalnog vijenca nastala su popuštanjem željeznih spojki i pucanjem kamena oko njih. Ovo je oštećenje bilo vrlo značajno ne toliko zbog oštećenja samog kamena, koliko zbog gubitka kontinuiteta koji se stvara povezivanjem tih blokova u jednu cjelinu sposobnu preuzimati horizontalnu silu potiska svoda.
Također su bila prisutana i oštećenja kamenih blokova zbog koncentracije napona na njihovim rubovima, a naročito na uglu zapadnog pročelja. Zbog gore iznesenog i zbog potencijalne opasnosti od pomaka kamenih blokova zapadnog zabata i po kosini i iz ravnine zida, prišlo se sanaciji postojećeg stanja. Obnova nosive konstrukcije Krstionice sv. Ivana uključivala je sveobuhvatnu sanaciju kamenih blokova zapadnog zabata i obnovu njihovih spojnih sredstava, injektiranje kamenog ziđa, dio restauratorskih radova i izvedbu zaštite od atmosferilija cijele Krstionice.
Radi sanacije zapadnog zabata potrebno je bilo demontirati postojeće kamene blokove do razine horizontalnog vijenca južnog i sjevernog uzdužnog zida koji su prije sanirani. Demontirani kameni blokovi klesarski su sanirani i pripremljeni za ponovnu ugradnju. Sva veća oštećenja kamene plastike na završnim blokovima sanirana su „tašeliranjem“.
Posebnu teškoću u izvođenju navedenih radova na obnovi i sanaciji nosive konstrukcije Krstionice sv. Ivana predstavljala je sama lokacija građevine, smještene u samom centru Dioklecijanove palače a veliki i teški kameni blokovi i njihova manipulacija na gradilištu iziskivali su izuzetnu umješnost u organizaciji gradilišta i upotrebi ograničenog prostora. Za potrebe izvođenja ovog izuzetno složenog i odgovornog posla izrađena je i montirana za tu priliku i posebna portalna dizalica kapaciteta 15t, bez koje ne bi bilo moguće izvesti ove radove.